Podbabiogórze znane i nieznane – suska majówka w plenerze

0
0

Tegoroczny program suskiej majówki jest bogaty w wydarzenia kulturalne, rozrywkowe i sportowe. Jednakże w chwili wolnego czasu i przy odrobinie dobrej pogody można wybrać się na spacer po jednej z tras wiodących ulicami miasta. Przemawia za tym urok przyrody o tej porze roku. W górskim krajobrazie zaczynają dominować kolory świeżej zieleni i bieli, które tworzą powracające do pełni życia drzewa i krzewy. Łąki miejscami pokrywają żółte połacie mniszków lekarskich (mleczów). Spotkamy również kępki roślin o innych barwach: dąbrówkę rozłogową o fioletowych kwiatach i rzeżuchę łąkową przyozdobioną białymi lub fioletowymi kwiatami.

 

Po zapoznaniu się z atutami majowej wycieczki warto zastanowić się, którą trasę wybrać. Jest wiele możliwości i alternatyw. Jedną z nich może być spacer na górę Jasień, o którym pisałem wcześniej (www.sucha24.pl/component/k2/item/1297-podbabiogorze-znane-i-nieznane-gora-jasien). Tym razem trasa będzie wiodła wokoło suskich osiedli położonych na południowych stokach Magurki (872 m.n.p.m.). 

Wycieczkę rozpoczynamy z suskiego Rynku udając się na ul. Kościelną. Po minięciu zespołu kościelno – klasztornego (XVII – XX w.) i cmentarza parafialnego (XIX w.) skręcamy na ul. Armii Krajowej. Po kilkusetmetrowym odcinku między zabudowaniami wchodzimy na drogę gruntową po której przebiega czerwony szlak (na odcinku Sucha Besk. – Zawoja Przysłop). Tutaj znajduje się rozłożysty kasztan z niewielką kapliczką. Trasa zaczyna mocno piąć się ku górze i wchodzi w las mieszany.

Wkrótce docieramy do ciekawego punktu, którym jest opuszczone osiedle. Niszczejące budynki wyglądają, tak jakby mieszkańcy opuścili je w pośpiechu. Klimat tego miejsca przypomina ukraińską Prypeć po katastrofie czarnobylskiej. Nieco wyżej zobaczymy ładną panoramę rozpościerającą się w kierunku wschodnim. Od południa widać Ostrą Górę oraz dolinę Skawy, natomiast od północy Góry Makowskie (Mioduszyna – Borysówka – Bryndzówka – Działek), a także Koskową Górę i grzbiet Kamiennej Góry. Następnie dochodzimy do górnej części Podksięża. Stąd schodzimy ze szlaku i wracamy drogą asfaltową w stronę centrum. Towarzyszą nam sielankowe widoki wspomnianych już terenów.

Wśród zabudowań możemy dostrzec dobrze zachowane relikty budownictwa regionalnego (chałupy i stodoły) oraz przydrożne kapliczki, figury oraz krzyże. Warto tu wspomnieć chociażby żeliwny krzyż na kamiennym postumencie, który postawiony jest między starymi modrzewiami w Księżym Lesie. Wychodząc z leśnego odcinka drogi przy skręcie do osiedla Starostówka ujrzymy kolejną panoramę. Tym razem spoglądamy w kierunku północnym. Po prawej stronie wyraźnie wyróżnia się kulminacja Mioduszyny, natomiast z lewej częściowo widoczne jest centrum Suchej Beskidzkiej. Charakterystycznymi obiektami są tu szpital rejonowy oraz łukowaty most na Skawie. W trakcie zejścia do Rynku warto zwrócić uwagę jeszcze na jeden obiekt. Jest nim kamienna figura Jezusa Chrystusa z poł. XIX wieku po prawej stronie ul. 3 Maja. 

Przedstawiona trasa nie wymaga intensywnego wysiłku. Kilka trudniejszych podejść rekompensują malownicze panoramy w kierunku zachodnim i północnym. Jedynym mankamentem wycieczki może okazać się niesprzyjająca pogoda. Miejmy nadzieję, że pochmurną aurę ostatnich dni zrekompensuje zapowiadana przez synoptyków znacznie pogodniejsza niedziela w dniu Święta Konsytuacji 3 Maja.

KB

 

ZDJĘCIA:

Fot. 1. Widok na centrum Suchej (z lewej) i Maków Podhalański (z prawej);

Fot. 2. Kapliczka na kasztanowcu przy czerwonym szlaku;

Fot. 3 – 7. Opuszczone osiedle: zdjęcia budynków oraz ich wnętrz;

Fot. 8. Panorama wschodnia z czerwonego szlaku;

Fot. 9. Maków Podhalański;

Fot. 10. Zabytkowa chałupa na Podksiężu;

Fot. 11. Kwitnące czereśnie;

Fot. 12. Krzyż na postumencie z XIX w.;

Fot. 13. Zakole Skawy;

Fot. 14. Panorama płn. –wsch. z drogi na Starostówkę;

Fot. 15. Figura Jezusa Chrystusa z 1869 r.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj