Stanisław Kądziołka – kapelan Inspektoratu Nowotarskiego AK

0
0

Stanisław Kądziołka urodzony 8 maja 1914 r. w Zembrzycach. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1937 w Krakowie. Magister teologii – Uniwersytet Jagieloński, Uniwersytet w Ottawie (kierunek Fizyka Jądrowa, studia doktoranckie, znał kilka języków), członek Rycerzy Kolumba – Royal Canadian Legion. Sprawował posługę kapelana Inspektoratu Nowotarskiego AK.

Był również łącznikiem pomiędzy księciem Kardynałem Sapiehą, a Armią Krajową na Podhalu. Wydał go kolega z rodzinnej wsi. Gestapo aresztowało go na stacji kolejowej Klonów. Przetrzymywany w katowni Podhala w hotelu „Palace”w Zakopanym. („Palace” były dla Podhala tym, czym Al. Szucha dla Warszawy). Przeszedł obozy koncentracyjne w Oświęcimiu, Belsen, Dachau. Wyzwolili go alianci. Ważył 33 kg . Wyjechał do Kanady do ojca. Pracował jako duszpasterz w parafiach w Pembroke, w Chaulk River i w Wilnie, Ontario.
Zmarł 15 lutego 1986 r. w Toronto, Ontario.

Zostawił po sobie przekaz obecny we wspomnieniach rodziny:
„moje pokolenie doświadczyło okropnych okrucieństw hitlerowskich popełnionych na naszym narodzie i nie powinno zabierać przeżytych zdarzeń do grobu. Obowiązkiem jest przedstawienie potomnym historycznego dokumentu, by jego barwa z dnia na dzień nie płowiała.
Nie należy nosić w sercu nienawiści, ale potrafić przebaczyć. Ci , którzy przeżyli byli otoczeni wyjątkową Bożą opieką i doznawali wyjątkowych łask.

Ochrzcił w Rabie Wyżnej w 1939 r. gdzie był wikariuszem Stanisława Dziwisza, późniejszego sekretarza Jana Pawła II, Arcybiskupa metropolitę krakowskiego. Wcześniej był wikariuszem w Lipniku, dzisiaj dzielnica Bielska.

za Tygodnikiem Powszechnym:
„ Staszek był piąty z kolei – przyszedł na świat 27 kwietnia 1939 r. Kilkanaście dni później, 14 maja, rodzice zanieśli go do chrztu do kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Chrzestnymi byli bliscy krewni, a chrzcił go wikary, ks. Stanisław Kądziołka (ksiądz ten już wkrótce zostanie członkiem ruchu oporu, kapelanem Inspektoratu Nowotarskiego AK, więźniem obozu koncentracyjnego, wreszcie emigrantem…)”.

 

Zdjęcia Historyczne Zembrzyc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj