Szef książnicy doceniony za upowszechnianie twórczości

0
0
Wojciech Ciomborowski / beskidzka24
Wojciech Gach

Burmistrz Suchej Beskidzkiej wręczył nagrodę w dziedzinie upowszechniania kultury. Otrzymał ją Wojciech Gach, dyrektor Biblioteki Miejskiej im. M. Żmigrodzkiego.

Ustanowiona sześć lat temu przez suskich samorządowców nagroda jest przyznawana osobom, które przyczyniają się do rozwoju twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w Suchej Beskidzkiej. 

Narodzony w kategorii animator kultury Wojciech Gach od 2009 pełni funkcję dyrektora Biblioteki Suskiej. Jest  Prezesem Stowarzyszenia „Inicjatywa Beskidzka” (od 2015 r.) Absolwent filozofii  na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz studiów podyplomowych:  Informatyka  i Zarządzanie Kulturą (Uniwersytet Jagielloński),  Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP  i IX Edycji Programu Liderzy Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności.  Stypendysta American Library Association, uczestnik  sieci International Librarian Network, absolwent Programu International Visitors Leadership Program – Departamentu Stanu USA. Od kilkunastu lat zawodowo związany z instytucjami kultury, oraz z szeroko rozumianymi technologiami. Entuzjasta koncepcji „trzeciego miejsca”, alternatywnych form edukacji i partycypacyjnego modelu instytucji kultury.

Wojciech Gach pracował między innymi jako nauczyciel akademicki (wykładowca filozofii), trener IT, instruktor teatralny i filmowy oraz dziennikarz, W latach 2001-2009 był instruktorem teatralnym i filmowym w Miejskim Ośrodku Kultury –Zamek oraz organizatorem festiwali muzycznych (folk&world music), koncertów muzyki alternatywnej, przeglądów filmowych. To założyciel grupy teatralnej ZAMęt i Teatru PLM BUM.  Twórca i realizator licznych projektów artystycznych dla dzieci i młodzieży. W ciągu kilkunastu lat realizował projekty z zakresu kultury, edukacji i infrastruktury, współpracując m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Pracy, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polsko Amerykańską Fundacją Wolności, Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, Czeskim Centrum, Instytutem Francuskim, Konsulatami: Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji i Austrii i wieloma innymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi.

Jako dyrektor Biblioteki Suskiej stworzył również nową jakość funkcjonowania tejże instytucji kultury. Opracował i wdrożył autorską koncepcję programową rozwoju suskiej książnicy, która obecnie postrzegana jest jako jedna z najlepiej funkcjonujących bibliotek w kraju.  Jest autorem projektów edukacyjnych i społecznych.  Wojciech Gach jest silną osobowością artystyczną i zdecydowanym liderem, co znalazło odzwierciedlenie w prowadzonej przez niego dzielności kulturalnej i społecznej zarówno jako instruktora teatralnego w Miejskim Ośrodka Kultury – Zamek oraz Dyrektora Biblioteki Suskiej im. dra Michała Żmigrodzkiego.  Charakteryzuje go  wysoki poziom świadomości celów,  umiejętność współpracy z ludźmi wsparta  otwartością, empatią i wyobraźnią; autokrytycyzm, przyzwoitość; wszechstronne zainteresowania kulturą oraz nieprzeparta chęć uczenia się. Posiada dużą wiedzę zarówno merytoryczną jak i praktyczną, co ma odzwierciedlenie w prowadzonej przez niego działalności.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj