Gdzie się wybrać na majówkę 2018?

0
0

Majówka 2018 będzie wyjątkowo długa – biorąc tylko kilka dni urlopu, możemy zapewnić sobie w tym roku ponad tydzień wolnego. Choć wielu Polaków z roku na rok coraz chętniej wybiera się na grilla do znajomych posiadających przydomowy ogródek czy korzystają z możliwości urządzenia pikniku w okolicy miejskich terenów zielonych, nadal wielu z nas chętnie wyjeżdża na te kilka dni, aby choć na chwilę oderwać się od codziennej rutyny. Dokąd więc wybrać się na długi weekend majowy 2018?

Morze, góry, a może miejskie atrakcje? Gdzie pojechać na majówkę w 2018 roku?

Co roku tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy Polaków zastanawiają się, gdzie wyjechać na majówkę. Garść porad znaleźć można między innymi na blogu Eko Taxi, gdzie zaproponowane zostało rozwiązanie nieco mniej popularne i przewidywalne, niż wyjazd w góry czy nad morze. Spodoba się ono przede wszystkim tym, którzy chcieliby uniknąć tłumów, których w najpopularniejszych miejscowościach i na południu, i na północy naszego kraju z pewnością nie zabraknie. Będzie również ciekawe dla osób, które podczas wyjazdu planują spędzić ciekawie czas również poza hotelem, a nie tylko korzystać z udogodnień przyhotelowej strefy spa czy znajdującej się przy naszym miejscu noclegu kawiarni, restauracji czy baru.

Jaka to propozycja? Majówka w mieście! Oczywiście, najlepiej w innym niż to, z którego pochodzimy i w którym na co dzień możemy cieszyć się setkami atrakcji. Na tych kilka dodatkowych dni wolnego, które nie trafiają się przecież co roku, warto wybrać się do miasta, które może nie króluje w rankingach miejscowości wypoczynkowych, lecz z pewnością ma turystom mnóstwo atrakcji do zaoferowania.

Jedną z takich miejscowości są Katowice. To miasto, będące stolicą województwa śląskiego, może poszczycić się historią sięgającą ok. XIV wieku, kiedy stanowiło raczej sieć niepowiązanych ze sobą oficjalnie, lecz współpracujących osad rolniczych. Ich mieszkańcy już wówczas zajmowali się wydobyciem stali i jej obróbką. Miejscowość otrzymała prawa miejskie dopiero w okresie przyspieszonego rozwoju pod koniec XIX wieku, a po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości roku została wraz z okolicznymi miastami Górnego Śląska przyłączona do Polski. XX-wieczna historia Katowic to burzliwy okres zmagań pomiędzy niehomogeniczną społecznością, jaką w tej części naszego kraju stanowili wówczas Ślązacy, Niemcy i Polacy, a także dość liczna mniejszość żydowska. Miały tu miejsce plebiscyty, podczas których mieszkańcy decydowali, do którego z krajów – Polski czy Niemiec – chcą zostać przyłączeni, oraz następujące w ich wyniku powstania śląskie. W okresie II wojny światowej miasto stało się częścią III Rzeszy, aby w 1945 roku wrócić w ręce Polski.

Spędzenie majówki 2018 w Katowicach to świetna okazja, aby poznać bliżej fascynującą historię tego miasta i zobaczyć z bliska wszystkie najważniejsze zabytki. Bardzo ciekawa jest tu przede wszystkim architektura. Miasto należy bowiem, podobnie jak Łódź i Gdynia, do miejscowości, w których układ urbanistyczny nie powstawał w sposób uporządkowany w miarę rozbudowy średniowiecznego rynku. Nie znajdziemy tu raczej zabytków reprezentujących typowe style architektoniczne takie jak gotyk, renesans czy barok. Jak już wspomnieliśmy, Katowice powstały bowiem z kilku niepowiązanych ze sobą niewielkich osad, które rozwijały się do pewnego stopnia niezależnie. Przez to dzisiejszy wygląd miasta definiuje przede wszystkim to, jak każde z osiedli czy wsi znajdujących się dziś w jego obrębie zmieniało się na przełomie XIX i XX wieku, w okresie najszybszego rozwoju ekonomicznego i demograficznego Katowic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj